بهترین نژاد گاو شیری جهان گاو هلشتاین است

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

بهترین نژاد گاو شیری جهان گاو هلشتاین است

گاو هلشتاین یکی از بهترین نژادهای گاوهای شیری جهان محسوب می شود که به دلیل میزان شیردهی بالا نزدیک به 30 کیلوگرم تولید شیر در روز خیلی از کشورها اقدام به پرورش گاو هلشتاین می کنند. البته این نژاد گاو مقاومت بالایی در برابر سرما دارد از این رو در ایران نزدیک 98 درصد از گاوداری ها نژاد گاو هلشتاین را پرورش می‌دهند.

همه ما با نوشیدن شیر گاو سرحال می‌شویم زیرا شیر بعنوان یک خوراکی خوب است که حاوی املاح و ویتامین های زیادی است بخصوص اینکه شیر گاو باعث افزایش اشتها، تقویت استخوان و دندان و حتی یک داروی خوارکی برای درمان دیابت محسوب می‌شود. با این تفاسیر پرورش گاوهای شیری می‌تواند سود کلانی داشته باشد زیرا تقاضا برای مصرف شیر گاو خیلی بالاست تا جایی که حدود 80 درصد شیر خوراکی جهان را شیر گاو تشکیل می‌دهد و از آن برای ساخت انواع پنیر، ماست، کره، کشک و خامه استفاده می‌شود. اگر قصد خرید گاو شیری دارید تا بتوانید با پرورش آن سود خوبی بدست آورید مسلما بهترین نژاد گاو شیری جهان گاو هلشتاین فریزن است که حتی توانایی تولید 60 الی 80 کیلوگرم شیر در روز را دارد.

بهترین نژاد گاوهای شیری جهان شامل گاو هلشتاین، براون سوییس، ایرشایر، جرزی، گرنزی و کری است که در این بین بهترین نژاد گاو شیری جهان هلشتاین- فریزن است.

فروش گاو هلشتاین تهران

برای مشاهده تمام آگهی ها روی عکس زیر کلیک کنید.

اهلی شدن گاو به چه زمانی بر می‌گردد؟

گاو پس از سگ، گوسفند، بز و گربه اهلی شده است و اهلی شدن آن به شش هزار سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد جایی که از گاو برای شخم زدن زمین استفاده می شد و الان از این دام برای تولید فراوان شیر نزدیک به 80 درصد شیر جهان و تولید گوشت پروتئینی استفاده می شود.

نزدیک به یک میلیارد جمعیت گاوهای جهان است که در بین آن انواع نژاد گاو مشاهده می‌شود اما به دلیل میزان شیردهی بالای گاو هلشتاین نزدیک نصف جمعیت یعنی 500 میلیون راس گاو جهان را گاو هلشتاین در بر می‌گیرد.

خاستگاه اصلی گاو هلشتاین فریزن کجاست؟

در اصل گاو هلشتاین فریزن را در امریکای شمالی هلشتاین و در انگلستان و ایرلند گاو فریزن می نامند. منشا اصلی گاو هلشتاین کشور هلند است که به همین دلیل به آن گاو هلندی نیز گفته می‌شود.

خصوصیات گاو شیر هلشتاین

گاو شیری هلشتاین را یا همان هولشتاین یک گاو هلندی است که جزو سنگین ترین گاو دنیا محسوب می شود.

 1. رنگ گاو سفید و سیاه است و ساق پا و دم آن سفید رنگ است اما گاو هلشتاین فریژن دارای درصد ترکیب متفاوتی است و برخی اوقات حتی ترکیب رنگ سیاه و سفید یا سیاه یکدست می باشد.
 2.  تمامی گاوهای هلشتاین دارای پیشانی سفیدرنگ می باشد. و حتی به رنگ قرمز هم گاو هلشتاین در جهان نیز وجود دارد.
 3. متوسط قد گاو هلشتاین بین ۱۴۵ تا ۱۶۵ سانتی متر است.
 4. میزان زمان بارداری گاو هلشتاین ۹ و نیم ماه می باشد که نزدیک به ۲۸۰ روز است
 5. اولین زایمان گاو هلشتاین بین سن ۲۳ تا ۳۶ ماهگی می باشد اما به طور کلی قابلیت بارداری در ۱۳ ماهگی را نیز دارد.

بخاطر میزان شیردهی و مقاومت بالای گاو هلشتاین  نسبت به سرما نزدیک به 98 درصد از گاوهای گاوداری ایران را گاو هلشتاین فریزن در بر می گیرد و دو درصد باقی مانده را نژاد گاو شیری براون سوییس تشکیل می دهد.

سنگین وزن ترین گاو جهان گاو هلشتاین فریزن است

 1. وزن گاو نر هلشتاین نزدیک به ۱۰۰۰ کیلوگرم است
 2. وزن گاو ماده هلشتاین ۶۸۲ کیلوگرم
 3. و وزن گوساله در بدو تولد نزدیک ۴۳ کیلوگرم است.

میزان شیردهی گاو هلشتاین حتی به 60 کیلوگرم هم رسیده است

بهترین گاو شیری جهان همین نژاد هلشتاین فریزن است که به نوعی گاو اصلاحی هلندی و آلمانی می نامند و در کشورهای آمریکایی تنها پرورش گاو هلشتاین را بخاطر تولید شیر آن پرورش می نامند و به آن سوپر هلشتاین می گویند زیرا حتی رکورد تولید شیر 60 الی 80 کیلوگرم در روز را هم شکسته است.

میزان شیردهی گاو هلشتاین حدودا ۷۲۴۰ لیتر شیر تولید می کند. درصد چربی این شیر ۳٫۶۵ درصد  و درصد پروتئین آن ۳ درصد می باشد. این گاوها به طور روزانه تقریبا ۳۴ کیلو شیر تولید می کنند. فراموش نکنید که دوشیدن شیر گاو هلشتاین سه بار در روز امکان پذیر است.

بیماری تب برفکی گاوی می تواند خسارت زیادی به پرورش دهندگان گاو هلشتاین وارد کند

از عمده ترین خواص گاو هلشتاین می توان به میزان شیردهی بالای آن اشاره کرد از این رو بیمار شدن گاو هلشتاین به خصوص بیماری تب برفکی یعنی وارد شدن خسارات زیاد مالی به گاوداری چونکه از علائم این بیماری به کاهش تولید شیر می توان اشاره کرد.

علائم بیماری تب برفکی

 1. کاهش تولید شیر
 2. تب بالا
 3. کاهش وزن شدید دام و حتی افسردگی از جمله عوارض بیماری است.

با وجود درمان بیماری تب برفکی دام عوارضی چون سقط جنین،اختلال تنفسی همراه به له له زدن، رشد بی از حد پوشش بدن، کاهش تحمل به گرما و دیابت ملیتوس همراه پا برجاست.

 

رضا 1400-04-04

الان هزینه ها خیلی رفتن بالا خیلی مراقب باشید سعی کنید اول خوب تحقیق کنید

سعید 1400-04-04

سلام هرکس می خواد گاوداری کنه بهتر است خودش گوساله بخره بزرگ کنه چون کسی گاو خوب به کس نمیده