نکات مهم هنگام جفت زدن سهره

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

نکات مهم هنگام جفت زدن سهره

با توجه به محبوبیت پرنده سهره در بین مردم و بالا بودن قیمت سهره نر و ماده اگر قصد جوجه کشی این پرنده خانگی و زینتی دارید باید یک سری نکات چون محل نگهداری قفس در دمای مناسب، غذای مناسب سهره و همچنین عدم دست زدن به سهره در این دوره را مد نظر قرار دهید.

سهره یکی از پرندگان زینتی و آواز خوان است است که خرید و فروش آن زیاد انجام می شود. زیبایی و صدای قشنگ سهره باعث شده است که بهترین پرنده خانگی و آواز خوان برای آپارتمان و خانه های ویلایی باشد و همین منجر به توجه بیشتر پرورش دهندگان سهره به جفت زدن سهره است. اگر قصد جفت زدن سهره دارید حتما باید یک سهره ماده که نه خیلی کوچک و نه بزرگ باشد را تهیه کنید و با فراهم کردن قفس مناسب و همچنین دادن غذای مناسب به آنها باعث جفت گیری مناسب و تخمگذاری خوب سهره ماده شوید. در واقع توجه به میزان دمای قفس، آرام بودن محل جفت زدن و همچنین دادن غذای مناسب جزو نکات مهم برای جفت زدن سهره است که باعث می شود به تخمگذاری سهره ماده منجر شود.

فروش پرنده سهره

برای مشاهده آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

فروش پرنده سهره

نکات مهمی که هنگام جفت زدن سهره باید رعایت کنید

در ابتدای کار باید یک سهره مناسب ماده برای سهره نر بخرید و به این نکته دقت کنید که حتما از لحاظ نژاد، اندام و هیکل به اندازه هم باشند و یک سری موارد و نکات دیگر که ذکر می کنیم را رعایت کنید تا جفت گیری سهره با موفقیت انجام  شود.

نکته: بهتر است سهره ماده کمی کوچک‌تر از سهره نر باشد، اما این تناسب نباید فاحش باشد و سهره‌ای بزرگ جثه را با سهره‌ای بسیار کوچک جفت نیندازیم.

1: زیباترین سهره های نر و ماده را برای جفت گیری انتخاب کنید و در این راه پرنده سهره ای که پرهایش زیبا و خوش رنگ است را انتخاب کنید.

2: پس از خرید سهره ماده و نر هر کدام از آنها را در یک قفس جداگانه بذارید تا سهره نر با آواز خواندن خود سهره ماده را مجذوب خودش کند.

دقت داشته باشید که در صورتی که در همان ابتدای کار سهره ها را در یک قفس بگذارید به جنگ و دعوا با همدیگر خواهند پرداخت و با عدم جفت گیری آنها همراه خواهد شد.

3: بهترین زمان مست کردن سهره دقیقا زمانی است پای پرنده سفید شده باشد که باید شما قبل از این زمان سهره نر و ماده را داخل یک قفس مناسب بگذارید.

4: قفس مناسب برای جفت گیری سهره باید نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ باشد و اندازه متوسط بهترین گزینه برای خرید شماست.

5: محل قرار گیری قفس سهره باید در جایی آرام باشد تا هیچ گونه استرس و ترسی به این پرنده کوچک و زینتی وارد نشود در غیر این صورت حتی اگر باهمدیگر جفت گیری کنند به زودی تخم نخواهند گذاشت.

6: پرنده سهره یک پرنده معتدل زیست است از این رو گرمای زیادی باعث تلف شدن سریع آنها می شود بنابراین باید قفس سهره را در جایی بذارید که خیلی گرم نباشد.

7: از تغییر قفس سهره و دست زدن به آنها در این دوره خودداری کنید.

8: غذای سهره ها در این زمان باید از جیره دانه ای باشد که بهترین دانه مکمل برای آنها کتان سیاه یا نیجر است.

میزان تخمگذاری سهره ها

به طور معمول سهره‌های برجردی در هر زمان 3 الی 7 تخم می گذارند که طور جوجه کشی آنها 14 روز است و در این بین سهره های کرمانی تنها 3 تا 5 تخم می گذارند که 21 رز طول جوجه کشی آنها و تبدیل شدن تخم سهره به جوجه است.

نکته: استفاده از مولتی ویتامین انسانی به حیوانات و پرندگان جایز نیست و ضرر دارد ولی در صورتی که دسترسی به مولتی ویتامین حیوانی ندارید حداکثر باید 2 قطره از مولتی ویتامین انسانی را به آنها بدهید و در صورت خرید مولتی ویتامین حیوانات باید 4 قطره از آنرا داخل آب بریزید تا سهره بخورد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است